Stacja Badawcza PZŁ w Czempiniu zaprasza na kursy i szkolenia myśliwych oraz młodzież szkolną i studentów.

Stacja Badawcza PZŁ Czempiń

Hodowla Sokoła Wędrownego

Celem hodowli rzadkich gatunków jest odbudowa ich dzikich populacji poprzez wsiedlanie do środowiska naturalnego młodych osobników wyhodowanych w warunkach wolierowych. Głównie dotyczy to sokoła wędrownego – gatunku, który prawie wyginął w przyrodzie. W ramach ogólnopolskiego Programu Restytucji zatwierdzonego i nadzorowanego przez Ministerstwo Środowiska, w Stacji wyhodowano ponad 100 młodych sokołów, które następnie wsiedlono do przyrody w Wielkopolsce, na Pomorzu i Dolnym Śląsku.

W Stacji znajdują się również dwie pary orłów przednich -jedyne w kraju dające potomstwo. Jest to gatunek znacznie trudniejszy w hodowli niż sokół, dlatego sukcesy są również skromniejsze. Do tej pory udało się tutaj odchować 3 młode orły, z których jednego podłożono do gniazda dzikiej pary w Karpatach. Został przez nie wychowany i opuścił gniazdo. Bardziej pospolitym gatunkiem jest jastrząb, którego hodowla ma cel sokolniczy , młode ptaki są układane do polowań przez sokolników. W Stacji znajduje się jedna para hodowlana, która co roku daje 3-4 młode ptaki.
Stacja od wielu lat jest głównym ośrodkiem organizacyjno-szkoleniowym „Gniazda Sokolników” – ogólnopolskiego klubu działającego w ramach Polskiego Związku Łowieckiego. Swoją siedzibę ma tu Zarząd Klubu, odbywają się spotkania i zebrania organizacyjne a także specjalistyczne kursy sokolnicze.